شکیبا محبی تبار، فرزند شهید: وقتی دلتنگ بابا میشم، سیر گریه می‌کنم!

۱۳۹۱/۰۳/۱۳

شکیبا محبی تبار، فرزند شهید و رییس بسیج خواهران جامعه پزشکی دانشگاهیان ایران:
وقتی دلتنگ بابا میشم، سیر گریه می‌کنم!
وقتی در فضای خانه قرار می گیرم، احساس واقعی خوشبختی را دارم
*مزار شهدا جای استجابت دعا است
گفتگو: سمیه کریمی
در شهرک قشلاق آبیک به دنیا آمد و فرزند سوم خانواده است اما هنوز 9 سال از حضورش در دنیایی که برای او داغ و سوز فرداها را به ارمغان داشت، نگذشته بود که پدرش عزم سفر می‌کند و او ماند و برادر، خواهران و مادرش....
مادرش از همان ابتدا به تنهایی مسوولیت تربیت فرزندانش را بر عهده گرفت و آنها ماندند و خدا و یاد بابا و....
پدر که 27 بهمن ماه سال 64 در ستیز با متجاوزان بعثی به شهادت رسید، زیر سایه مادر، آنقدر آبدیده شده بود که در این سن به موفقیت‌های خوبی رسیده است و از زندگیش راضی است و این را از میان صحبت‌های 2ساعته‌اش در موسسه ی احیای طب سلامت و نزد دکتر حسین روازاده، احیا کننده طب سنتی ایران، فهمیدیم.
یادگار ماندگاری که معرفت و معنویت در چهره‌اش موج می‌زد و از کلامش پختگی را می‌شد فهمید.
حدود ساعت 8 صبح گفت و گویی را با شکیبا محبی تبار، فرزند شهید و رییس بسیج جامعه پزشکی خواهران دانشگاهیان ایران آغاز کردیم که با هم مرور می‌کنیم.
الآن مشغول چه کاری هستید؟
امسال شهریورماه دوره تخصصی مقطع دکتری در رشته رادیوترابی که در مورد بکارگیری پرده‌های حلقه‌ای هسته‌ای در درمان سرطان‌هاست را به اتمام می‌رسانم و اکنون مشغول گذراندن دوره طرح خدمت هستم.
همچنین به عنوان مشاور شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و مشاوره پزشکی زیر نظر شورای انقلاب فرهنگی، مشغول فعالیت هستم و نیز در تهیه طرح‌های پزشکی و فرهنگی همکاری می‌کنم.
ضمنا مسوولیت معاونت آموزش و پرورش موسسه احیای طب سلامت در تهران و بسیج خواهران جامعه پزشکی کل کشور را نیز بر عهده دارم.
چرا این رشته تحصیلی را انتخاب کردید؟
با توجه به مطالعاتی که در باره طب سنتی در دوره پزشکی عمومی داشتم و با تحقیق بیشتر به این رشته علاقمند شدم، چراکه معتقدم طب سنتی ایران رشته‌ای دقیق و علمی در مکتب پزشکی دنیاست. این رشته بر اساس فلسفه و اصولی به این شیوه درمان رسیده است و تاکنون 7هزار جلد منبع مکتوب در این رشته وجود دارد.
طب سنتی امروز زمینه پزشکی مدرن است. شاید فکر کنیم در عرصه علم و تکنولوژی، پرداختن به طب سنتی کار درستی نباشد اما باید بدانیم که طب سنتی بر اساس یک شناخت، علت بیماری و درمان آن را تعریف کرده است. به خصوص در زمینه روحی و روانی، طب سنتی بسیار موفق بوده است.
با توجه به اینکه با بیماران سرطانی مواجه هستید برخورد با بیماران چگونه است؟
برخورد با بیماران سرطانی نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد تا بتوانیم به آن‌ها امید دهیم تا کیفیت زندگی شان بالا رود و با بیماریشان مقابله کنند.
روزهای اول برایم خیلی سخت بود ولی با مطالعات زیاد در زمینه چگونگی روبه‎رو شدن با بیماران سرطانی از لحاظ رفتاری و درمانی توانستم در این زمینه بهتر عمل کنم.
به نظر شما، طب سنتی در زمینه درمان سرطان موفق بوده است؟
طب سنتی در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج پیشرفت‌های خوبی کرده است اما هنوز به صورت عملی رویش کار نشده است و اکنون کارهای پژوهشی در حال انجام است ولی اول کار هستیم و البته ناگفته نماند طب سنتی در درمان بیماری‌های روانی خیلی خوب عمل کرده است.
فعالیت‌های پژوهشی هم دارید؟
بله. من به کارهای پژوهشگری علاقه زیادی دارم. به خصوص زمانی که کاربردی باشد. در همین زمینه 2مقاله خوب به چاپ رسانده ام و الآن هم در دانشگاه تهران در حال انجام چند طرح پژوهشی هستم و همچنین روی سرطان زنان چند کار پژوهشی با دوستان تعریف کرده ایم که در حال انجام است و در زمینه طب سنتی هم کارهای پژوهشی زیادی انجام داده ام.
آیا تاکنون شده طب سنتی پاسخگوی درمان بیماریی نباشد؟
در بحث بیماری‌های سرطانی این طور است ولی با این وجود بیماران زیادی مراجعه می‌کنند. البته نسخه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، ولی هنوز در مورد آنها به طور جدی کار نشده است.
الآن با توجه به اینکه سبک زندگی‌ها تغییر کرده است، بیماری سرطان متاسفانه بسیار افزایش یافته است در حالی که در گذشته ما کمتر شاهد این نوع بیماری‌ها بودیم.
در این زمینه در طب مدرن خیلی از اقدامات موثری صورت گرفته است ولی هنوز گره کار باز نشده است.
درباره مسوولیت خود در بسیج جامعه پزشکی دانشگاهیان ایران بگویید؟
معتقدم بسیج دانشجویی یک مرکز فرهیخته‌ای است که دانشجویان توانمند در آنجا برای خدمت به مردم جمع شده‌اند.
می‌دانید که این مجموعه به دستور امام راحل در سال 67 تاسیس شد و آخرین پیام مکتوب امام راحل برای این مجموعه بود که انواع کارکردهای علمی و پژوهشی را دارد.
تاکنون این مجموعه خدمات خوبی را ارایه داده است، به طور مثال در زلزله بم رکن اصلی این مجموعه کمک رسانی بود.
جامعه پزشکی علی‌رغم تمام اختلاف نظرها در این سال‌ها، یادگرفته است به مردم خدمت کند و همیشه در شرایط حساس به موقع و خوب عمل کرده است.
از زندگیتان راضی هستید؟
بله. حضور یک همسر مهربان در کنارم مهمترین عامل راضی بودن از زندگیم است. با وجود حجم کاری و تحصیلم وقتی در فضای خانه قرار می گیرم احساس واقعی خوشبختی را دارم.
بابا را دیده بودی؟
9سالم بود که پدرم شهید شد و تا امروز، هر روز خاطراتش را مرور می کنم تا فراموشش نکنم.
از پدر بگویید؟
پدرم روی ادامه تحصیل و مطالعه ی ما بسیار تاکید داشت و با وجود اینکه شغلش آزاد بود ولی یک کتابخانه کوچک پر از کتاب‌های مذهبی، علمی و سیاسی داشت که همیشه مطالعه می‌کرد و تا اون موقع ما را مدرسه‌ای و کتابی، بزرگ کردند و این باعث شد که همیشه شاگرد اول کلاس باشم.
از خاطراتش بگویید؟
یک بار شاگرد اول کلاس شدم. پدرم مثل همیشه هدیه برایم کتاب خرید. هم کلاسی هایم که همسطح من بودند پدرشون براشون هدیه فانتزی، مثل دمپایی و چیزایی غیر از کتاب خریده بودند.
به پدرم گفتم چرا همش برام کتاب می‌خرید؟
پدرم گفت: عزیزم کتاب را اگر مطالعه کنی همیشه تو ذهنت می‌مونه و باعث پیشرفت تو میشه اما دمپایی چند روز دیگر از بین می‌رود و این نصحیت همیشه برای من به عنوان سرمشق زندگی برای پیشرفت و یک خاطره مانده است.
بعد از عروج پدر تکیه گاه شما چه کسانی بودند؟
در آن زمان فقط مادرم بود و بعد که خواهر بزرگترم ازدواج کرد، همسرش پشتوانه خوبی برایمان بود و حضورش در زندگی ما خیلی خوب بود و اکنون سعی می‌کنم زحمات مادرم و شوهر خواهرم را جبران کنم.
الآن بزرگترین دغدغه شما چیه؟
در طول زندگی، من یاد گرفته ام که زندگی را مدیریت کنم و با دغدغه زندگی نکنم. ولی همیشه دوست دارم اگر صاحب فرزند شدم بچه‌های خیلی خوبی را تحویل جامعه بدهم. مشکلات را می‌توان با صبر و حوصله حلش کرد.
وقتی دلتنگه بابا میشی چه کار می‌کنی؟
من سر مزار بابام خیلی میرم. وقتی دلتنگ بابا میشم سیر گریه می‌کنم. خیلی راحت.
هرچقدر بزرگتر می‌شیم عاطفه ما هم رشد می‌کند و اگر پدرم اکنون در کنارم بود الآن یک مرد 60 ساله پر از تجربه های رنگارنگ، در کنارمون بود.
بعد از گریه چه کار می‌کنید؟
سوره واقعه را می‌خوانم . آرامش می گیرم.
در مزار شهدا چه حسی دارید؟
حس خیلی خوبی دارم. مزار شهدا جای استجابت دعا است.
آینده را چطور می‌بینی؟
ادامه تحصیل می‌دهم و فعالیتم را در کارهای پژوهشی بیشتر می‌کنم. همچنین در بحث کارهای فرهنگی تلاش بیشتری می‌کنم. در مجموع، آینده علمی و فرهنگی را برای خودم پیش بینی می‌کنم.
بزرگترین آرزوت چیه؟
ظهور امام زمان (عج) و خیلی دوست دارم در آن روزگار باشم و آن زمان را درک کنم.
چه توصیه‌ای شما به نسل جوان دارید؟
مهم‌ترین توصیه من این است که جوانان از وقتشان به خوبی استفاده کنند و زمانشان را برای رسیدن به موقیت‌های خوب، مدیریت کنند. متاسفانه برخی جوانان درگیر مسایل بی‌ارزشی مثل موبایل و اسمس بازی شدند و زمان خود را بیهوده صرف می‌کنند.