در حال دریافت تصویر  ...
نام حیدر قلی رضایی
نام پدر رجبعلی
نام مادر حاجیه خاتون
محل شهادت سومار

بیوگرافی
رضایی، حیدرقلی: هشتم خرداد ۱۳۳۶، در روستای شنازند از توابع شهر قزوین به دنیا آمد. پدرش رجبعلی، کشاورز بود و مادرش حاجیه‌خاتون نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. ازدواج کرد و صاحب یک پسر و دو دختر شد. از سوی جهادسازندگی در جبهه حضور یافت. چهارم خرداد ۱۳۶۳، در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سینه، شهید شد. مزار او در زادگاهش واقع است.

محل تولد قزوین - شنازند تاریخ تولد ۱۳۳۶/۰۳/۰۸
محل شهادت سومار تاریخ شهادت ۱۳۶۳/۰۳/۰۴
استان محل شهادت کرمانشاه شهر محل شهادت قصرشیرین
وضعیت تاهل متاهل درجه نظامی
تعداد پسر ۱ تعداد دختر ۲
تحصیلات ششم ابتدائی رشته -
عملیات سال تفحص
محل کار بنیاد تحت پوشش
مزار شهید قزوین - قزوین-شهر کوهین - شنازند


در صورت داشتن تصاویر یا اطلاعات بیشتری از شهید می توانید آنها را در اختیار ما قرار دهید تا در سایت قرار گیرد

   
عنوان         فایل   
متن
تصاویر
خاطرات
مادر شهید: شب قبل از اعزام به جبهه، وسایلی را که در خانه داشت جمع آوری کرد و همه را گوشه ای گذاشت و صبح آن عازم جبهه ها شد. قبل از اعزام به خیلی از فامیل و دوستانش گفته بود که من شهید می شوم. ۱۰ روز بود که از رفتنش به جبهه گذشته بود، فامیل جمع شدند تا برای سلامتی او آش پشت پا بپذیم و پخش کنیم. در حال پخش کردن آش بودیم که خبر آوردند، حیدر قلی پسرم زخمی شده است، آش از دستم افتاد و در دلم غوغایی به پاشد، آن روز هر طور که بود آش ها پخش شد، در حالی که حیدر قلی همان روز شهید شده بود و به ما نمی خواستند بگویند.
دست نوشته ها
شهید حیدر قلی رضایی، علاقه ی زیادی به شعر و نوشتن داشت. دفتری از خاطرات سربازی اش به جای مانده که در آن چند شعر نو سروده است، از جمله ، شعر قدم آهسته: شروع کردم به خدمت برابر یک دسته قدم آهسته می رفتم. ولی با حالت خسته قدم آهسته رفتن. نگویید کار آسانی است ز سختیهای آن گویم که همچون دادن جان است. بگویم از نگهبانی، جوان را پیر می سازد اگر شیر ژیان باشی ترا دلگیر می سازد کجایی مادر زارم بیا یکدم ملاقاتم در این گروهان تصرف شد تمام صبر و اوقاتم گر تو می توانی تا زمانی که نفس دارم بیا مادر به پهلوم که جان خویش بسپارم